تارنمای رسمی کارگاه آنلاین صد داستان | نوشتن ۱۰۰ داستان در ۱۵۰ روز | مدرسه نویسندگی
ورود ثبت نام

آب در کوزه
نویسنده: پریسا مشکین پوش

ممکنه خیلی ها  یادشون نیاد ولی اینقدر خوشمزه بود که حد نداشت، هر جای دنیا که میرفتم اولین چیزی که دلم براش تنگ میشد آب تهران بود.

از کودکی هر وقت با پدر و مادرم میرفتیم سفر خارج از کشور ، وقتی برمی گشتیم، اولین کاری که می کردیم این بود که یک دل سیر آب بخوریم.

یک پارچ خیلی بزرگ داشتیم که فقط برا ی مهمانی ها  استفاده می شد، هر وقت از سفر بر میگشتیم یک هفته اول مادرم  آن را پر میکرد و می گذاشت روی میز تا از آب تهران اشباع شویم، بعد هم تا مهمونی بعدی و سفر بعدی پارچ مربوطه می رفت توی کمد.

بعد از  اینکه انقلاب شد، دختر مجرد که اصلا نمی توانست تنهایی سفر خارج بره، فقط با ویزای تحصیلی این امکان وجود داشت، برا ی همین هفت سالی طول کشید تا دیپلم گرفتم و بعد تصمیم گرفتم برای ادامه تحصیل برم آلمان .

هیچوقت یادم نمیره که اون روزها چقدر دم در سفارت آلمان توی صف های عریض و طویل می ایستادم تا نوبتم بشه، ۴ صبح هم که میرفتی عده ایی روی زمین جلوی در سفارت، روزنامه و مقوا انداخته بودند و خوابیده بودند، یک نفر شروع میکرد به نوشتن اسامی حاضرین در صف، آنجا علاف بودیم تا ساعت ۸ صبح که در سفارت باز میشد، یک آقای قد بلند و لاغر اندامی میامد و شروع میکرد به خواندن اسم ها ولی هیچکدام مربوط به افراد داخل صف نبود این  اسامی شامل بیماران و برخی از تجار بود!!

 تازه میفهمیدی اون عده ایی که اسمشون توی لیست نیست زودتر میرن داخل سفارت و امکان داره باز هم امروز نوبت به تو نرسه و مجبور باشی فردا و فردا  و فرداهای دیگری هم ساعت ۴ صبح  از خواب ناز بیدار بشی و  بیایی تا بلاخره نوبتت بشه !!!

 این ماجرا هفته ها طول کشید تا بلاخره نوبتم شد و اسمم خوانده شد، موفق شدم وارد سفارت بشم و مدارکم را تحویل بدم، اون لحظه را می توانم فقط با حسی که راکی در فیلمش داشت مقایسه کنم، موقعی که همه مردم شهر با او  از پله ها بالا میرفتن…

بلاخره ویزای دانشجویی را گرفتم و با پدرم عازم آلمان شدیم، هفت سال زمان طولانی بود و  ماجرای آب تهران کلا از یاد و خاطرم رفته بود.

وقتی در اولین رستوران از من پرسیده شد که  اب معدنی گاز دار میخواهم یا بی گاز تازه فهمیدم که ای وای بر من، برای ادامه تحصیل مدت ها باید از آب خوشمزه تهران بگذرم و از این آب  معدنی های الکی بخورم، آب گاز دار یعنی چی؟ مگه میشود آب گازدار خورد؟

آن روزها حتی فکرش را هم  نمی توانستم بکنم که روزی برای استفاده از این آب خوشمزه و گوارا مجبور باشیم فیلتر بذاریم!!!

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما