تارنمای رسمی کارگاه آنلاین صد داستان | نوشتن ۱۰۰ داستان در ۱۵۰ روز | مدرسه نویسندگی
ورود ثبت نام

ویدئوی فوتبالیستی که خبر ساز شد.
نویسنده: فرزانه کردلو

امروز در روز پنج شنبه مورخ ۹ مرداد ۱۳۹۹ یک واقعه عجیب رخ داد و در تاریخ ثبت شد. روزی که قرار بود در ساعت تقریباً ۹ صبح کنکور دکتری برپا شود که البته هم اولین کنکور تحت عنوان کنکور دکتری۹۹ در سطح وسیع بعد از شیوع کرونا به مرحله اجرا درآمد.

کنکوری که اگر قبل از ورود کرونا به کشور می‌خواست برگزار گردد بایستی طبق تاریخ اعلام شده در ۹ اسفند سال گذشته برپا می‌شد، ولی اوج گرفتن ویروس کوید نوزده در اسفند ماه سال گذشته و با توجه به طوفانی که با خود نه تنها در ایران بلکه کل دنیا به پا کرده بود عاملی بر تعویق  این آزمون بزرگ و معتبر کشوری در مقطع تحصیلات تکمیلی شد.

به نظر می‌رسید در پس این اتفاق بزرگ قرار بود یک اتفاق غیر منتظره دیگری هم رخ دهد که بخش دانشگاهی را متحیر و متعجب سازد. خبری که در حوزه دانشگاه مثل بمبی ترکید. هر چند بخش زیادی از خبر مرتبط به آموزش و دانشگاه بود ولی بخشی  غیر مرتبطی چون ورزش را هم تحت الشعاع قرار داد.

بعد از پایان سال۹۸، با توجه به اینکه  شیوع کروناویروس به قوت خود باقی بود، منتها یک سیر نزولی از بیماری پس از تعطیلات عید نوروز مشاهده شد. در این میان، اخبار ضد و نقیص برپا شدن همه کنکورهای سراسر در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته بود. که مدام از سوی برخی مسئولین رده بالای کشور و حتی سازمان سنجش تایید و یا گاهی تکذیب می‌شد. با همه کش و قوس ها فراوان خبرهای زمان برگزاری کنکور تمام مقاطع از جمله دکتری از خبرگزاری های رسمی و غیر رسمی در اینترنت منتشر می‌شد.

چندین باری هم کنکور به تعویق افتاد تا این که در نهایت با همه فشاری که داوطلبان مخالف و موافق برگزاری کنکور بر سازمان سنجش می‌آورند. نخستین کنکور در قالب آزمون سراسری در مقطع دکتری امروز برگزار شد.

کنکوری که برخی موافق و تعدادی هم مخالف برگزاری آن در پیک دوم پیشروی کرونا بودند. بخاطر گسترش کروناویروس، این کنکور در شرایطی برگزار می‌شد که برخی شهرها در حالت هشدار و برخی هم قرمز  بودند.

با همه تفاسیر که از ماجرا شد، کنکور برگزار شد و البته حواشی بسیاری را هم با خود به همراه داشت. مهمترین آن رفتار مدافع تیم فوتبال استقلال بود که آن را رسانه‌ای تر کرد. این شخص در لحظات اولیه برگزاری کنکور دکتری از طریق گوشی که به همراه داشت از کارت آزمون و فضا جلسه یک فیلمی کوتاه می‌گیرد و همان لحظه در استوری خود منتشر می‌کند.

هر چند مسئولین سنجش به محض اینکه متوجه ماجرا شدند، او را از آزمون امسال محروم کردند، منتها سوالی که از جمله برای من راوی و همچنین بر همه کسانی که هم اکنون مخاطب و شنونده این داستان می‌باشند به وجود آورده و می‌آورد این است که:

این بازیکن فوتبال چگونه در حالی که  با به همراه داشتن گوشی در جلسه آزمون تخلف محسوب می‌شود و به نوعی ممنوع است، این کار را انجام داده است.

سوال بعدی آنکه چگونه توانسته در فضایی چون کنکور که کلی مراقب و … وجود دارد، گوشی خود را بیرون آورده و چند لحظه‌ای فیلم برداری کند و با اتصال به اینترنت در فضای اینترنت منتشر سازد. این مقدار از راحتی عمل در  محیطی چون حوزه آزمون سراسری خیلی حیرت انگیز  و در عین حال تأمل برانگیز است.

این بازیکن معروف فوتبال فعلاً سکوت کرده و به نظر می‌رسد برخوردهای دیگری هم با توجه به این تخلف در انتظارش باشد. منتها به طور حتم این کار چیزی جز ایجاد کردن حواشی و رسانه‌ای تر کردن نبوده که برخی اشخاص معروف و افراد به اصطلاح سوپر استار  هر حوزه‌ای از جمله سینما، ورزش و … در طول تاریخ دست به این کار  زدند و همچنان هم می‌زنند تا شهرت بیشتری کسب کنند و برای مدتی هر چند کوتاه همه دوربین های رسانه بر روی آنها زوم کند و خبرساز شوند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما

 1. رآمتین گفت:

  یک داستان خاص دیگه از شما که همیشه خوبین

  • فرزانه کردلو گفت:

   ممنونم شما لطف دارین. بله داستان واقعی بود.
   همین که خبرش اون روز شنیدم تصمیم گرفتم اینجا مطرحش کنم.